EcoPure® Plastik Katkı Maddeleri

Bio-Tec Environmental, LLC, plastik atıkların çevresel etkilerini en aza indirmek için organik bir plastik katkı maddesi olan EcoPure®’u yarattı.

EcoPure® Hakkında

EcoPure®, işlenmiş ürünlerde plastik biyolojik bozunma* oranını önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmış, plastiklere katkı maddesi olarak kullanılan organik bileşenlerin bir karışımıdır. EcoPure®, çöp depolama ortamında ve deniz ortamında bir dizi kimyasal ve biyolojik süreç yoluyla plastiğin biyolojik olarak bozunmasına* neden olur.

Dünya çapında her yıl yaklaşık 380 milyon ton plastik atık üretiliyor ve çöp depolama alanlarına atılıyor. Sonuç olarak, plastiğin biyolojik olarak bozunması* nedeniyle, atık depolama alanları son derece yavaş bir hızda giderek daha hızlı doluyor. Bu soruna yanıt olarak Bio-Tec Environmental, EcoPure®’u geliştirdi.

EcoPure®, plastik üretimini ve biyolojik bozunma* sürecini iyileştirerek küresel plastik kirliliği sorununu çözüyor.

Neden EcoPure® kullanmalısınız ?

Yenilikçi ve çok yönlü plastikler, birçok ürün ve endüstri için tercih edilen malzeme olmaya devam ediyor. Havacılık ve uzay mühendisliğinden plastik gıda ambalajına kadar plastikler, güvenlik ve dayanıklılık açısından eşsiz faydalar sunar.

Plastikler birçok alanda yeniliği teşvik etmeye devam ederken, atık bertaraf sistemleri için de büyük bir sorun teşkil ediyor. Karbon bazlı polimerlerden yapıldıkları için diğer organik malzemelerle aynı oranda biyolojik olarak parçalanmazlar*. Bu durum plastik kirliliğinde muazzam bir artışa neden oldu ve bir çözüm bulunup uygulanması gerekiyor.

EcoPure® Plastik Biyobozunma* Sürecini Nasıl Hızlandırır ?

EcoPure®’un üretim sürecine eklenmesi, plastik ürün çöp sahasına ulaştığında biyolojik bozunma* için bir katalizör oluşturur. EcoPure® mikropların plastiği kaplayan bir biyofilm oluşturmasını sağlar. Biyofilmdeki mikroorganizmalar plastiğe nüfuz eder ve diğer mikropları çeken çekirdek algılama sürecinin bir parçası olan kimyasal sinyaller gönderen mikroplara yer açmak için moleküler yapıyı genişletir. Bu işlem sayesinde mikroplar, polimer zincirlerinin kimyasal bağlarını hızlandırılmış bir oranda parçalar.

Standart katkı maddelerimiz EVA, HDPE, LDPE, LLDPE, naylonlar, PET, PETG, polikarbonat ve PP dahil olmak üzere birçok farklı plastik türü üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Organik katkılarımızın tümü ASTM D5511 yöntemi kullanılarak kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Yöntem, plastik malzemeyi parçalayan mikroorganizmaların açığa çıkardığı metan ve karbonlu gazların miktarını ölçüyor. Bu, EcoPure® ile işlenmiş plastiğin işlenmemiş plastiğe göre ne kadar hızlı parçalandığını gösterir.

Plastik Üretiminde EcoPure®

EcoPure® işletmelerin ve üreticilerin plastiklerinde kullanmaları için mükemmel bir seçenektir. EcoPure® plastik üretim süreci sırasında eklendiğinde, plastik katkı maddesi ancak ürün çöp sahası gibi mikrobiyolojik açıdan zengin bir ortama ulaştıktan sonra etkinleştirilir.

EcoPure® yalnızca plastiğin gücünü korumakla ve pek çok plastik ürün ve uygulamada kullanılabilmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir alet yenileme veya ekipman değişikliği gerekmeden üretim sürecine kolayca eklenir.

Depolama Ortamlarında EcoPure® Plastiklerin Biyobozunması*

EcoPure®, plastiklerin %80’inden fazlasının atıldığı çöplükler de dahil olmak üzere mikrop bakımından zengin ortamlarda işlenmiş plastiklerin biyolojik bozunmasını* hızlandırır. EcoPure® biyolojik bozunma* sürecini önemli ölçüde hızlandırarak plastiklerin çok kısa sürede güvenli bir şekilde bozunmasına neden olur.