EcoPure® Plastik Katkı Maddeleri

Polimernet Plastik, plastik atıkların çevresel etkilerini en aza indirmek için organik bir plastik katkı maddesi olan EcoPure®’u sunar.

EcoPure® Hakkında

EcoPure®, işlenmiş ürünlerde plastik biyolojik bozunma* oranını önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmış, plastiklere katkı maddesi (masterbatch) olarak kullanılan organik bileşenlerin bir karışımıdır. EcoPure®, çöp depolama ortamında bir dizi kimyasal ve biyolojik süreç yoluyla plastiğin biyolojik olarak bozunmasına* neden olur.

Dünya çapında her yıl yaklaşık 380 milyon ton plastik atık üretiliyor ve çöp depolama alanlarına atılıyor. Sonuç olarak, plastiğin biyolojik olarak çok yavaş bozunması* nedeniyle, atık depolama alanları son derece yavaş bir hızda giderek daha hızlı doluyor. Bu soruna yanıt olarak Polimernet Plastik, EcoPure®’u Türkiyeye getirdi.

EcoPure®, plastik üretimini ve biyolojik bozunma* sürecini iyileştirerek küresel plastik kirliliği sorununu çözmekte.

Neden EcoPure® kullanmalısınız ?

Yenilikçi ve çok yönlü plastikler, birçok ürün ve endüstri için tercih edilen malzeme olmaya devam ediyor. Havacılık ve uzay mühendisliğinden plastik gıda ambalajına kadar plastikler, güvenlik ve dayanıklılık açısından eşsiz faydalar sunar.

Plastikler birçok alanda yeniliği teşvik etmeye devam ederken, atık bertaraf sistemleri için de büyük bir sorun teşkil ediyor. Karbon bazlı polimerlerden yapıldıkları için diğer organik malzemelerle aynı oranda biyolojik olarak bozunmazlar*. Bu durum plastik kirliliğinde muazzam bir artışa neden oldu ve bir çözüm bulunup uygulanması gerekmekte.

EcoPure® Plastik Biyobozunma* Sürecini Nasıl Hızlandırır ?

EcoPure®’un üretim sürecine eklenmesi ve plastik ürünlerin kullanım ömrünü tamamladıktan sonra çöp sahasına gitmesi sonucunda EcoPure biyolojik bozunma* için bu ortamlarda bir katalizör oluşturur. EcoPure® mikropların plastiği kaplayan bir biyofilm oluşturmasını sağlar. Biyofilmdeki mikroorganizmalar plastiğe nüfuz eder ve salgıladıkları enzimler ile plastiğin moleküler yapısını zayıflatırlar. Mikroplar bu işlem sayesinde polimer zincirlerinin kimyasal bağlarını hızlandırılmış bir şekilde parçalar.

Standart katkı maddelerimiz EVA, HDPE, LDPE, LLDPE, naylonlar, PET, PETG, polikarbonat ve PP dahil olmak üzere birçok farklı plastik türü üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Organik katkılarımızın tümü ASTM D5511 yöntemi kullanılarak kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Yöntem, plastik malzemeyi bir besin maddesi gibi tüketen mikroorganizmaların açığa çıkardığı metan ve karbonlu gazların miktarını ölçüyor. Bu, EcoPure® ile işlenmiş plastiğin işlenmemiş plastiğe göre ne kadar hızlı biyolojik olarak bozunduğunu gösterir.

Plastik Üretiminde EcoPure®

EcoPure® işletmelerin ve üreticilerin plastiklerinde kullanmaları için mükemmel bir seçenektir. EcoPure® plastik üretim süreci sırasında eklendiğinde, plastik katkı maddesi ancak ürün çöp sahası gibi mikrobiyolojik açıdan zengin bir ortama ulaştıktan sonra etkinleştirilir.

EcoPure® ile mevcut plastiğin teknik özellikleri ve mekanik mukavemetinde olumsuz yönde değişim olmaz. EcoPure pekçok ürün ve uygulamada kullanılabilmekte ve aynı zamanda herhangi bir alet yenileme veya ekipman değişikliği gerekmeden üretim sürecine kolayca eklenebilmekte.

Depolama Ortamlarında EcoPure® Plastiklerin Biyobozunması*

EcoPure®, plastiklerin %80’inden fazlasının atıldığı çöplükler de dahil olmak üzere mikrop bakımından zengin ortamlarda işlenmiş plastiklerin biyolojik bozunmasını* hızlandırır. EcoPure® biyolojik bozunma* sürecini önemli ölçüde hızlandırarak plastiklerin çok kısa sürede güvenli bir şekilde bozunmasına neden olur.