Teknik Konular...

EcoPure ASTM Test Sonuçları...  • Genel Soru ve Cevaplar... 
  •  

Referans Firmalarımız...

Native Waters LLC
www.earthfriendlybottle.com
Aquanmantra
www.aquamantra.com
EcoViva Premium Water

http://ecovivawater.com
Callaway Blue Spring Water
www.callawayblue.com

GoodPac Plastics
www.goodpac.com
Deckers
www.deckers.com
Brooks Running Shoes

www.brooksrunning.com
Bedford Industries

www.bedfordind.com
Enso Bottles
www.ensobottles.comEncore Plastics
www.e-encore.comMinigrip

www.minigrip.com

İletişim Bilgileri
an image
Polimernet
Plastik San.Tic.Ltd.Şti.


Tuzla Kimya Sanayicileri O.S.B.
Melek Aras Bulvarı, Kristal Cad.
No:24  Tuzla,İstanbul
Türkiye

Email  :  info@polimernet.com
Tel     : +90(216) 593 32 82
Fax    : +90(216) 593 32 81 Bio-Tec Environmental LLC, merkezi New Mexico ( USA) de olan çevre dostu organik bio-bozunur polimer katkıları üzerine teknoloji geliştirerek üretim yapmakta olan bir firmadır. Firmanın ürünleri EcoPureTM markası ile dünya pazarlarındadır.  ( http://www.bio-tec.biz & http://goecopure.com )
 

 Firmamız Polimernet Plastik San.Tic.Ltd.Şti., doğa dostu yenilikçi uygulamalara yönelik ürünleri, konusunda   uzman kadrosu ve ambalaj sanayindeki tecrübesi ile Bio-Tec Environmental LLC ve EcoPure  bio-bozunur   katkılarının Türkiye'deki tek yetkili distribütörü, teknik hizmet ve marka lisansı sağlayıcısıdır.


*
 EcoPure yeni bir polimer veya nişasta bazlı bir ürün değildir.

* EcoPure, granül formunda olup EcoPure ve EcoPure G2 (PET) olarak iki temel ürün seçeneği ile konvansiyonel polimerden mamül ürünlerinizin üretimi esnasında baz  polimerin tipine ve nihai ürün niteliklerine göre polimer granüllerinin içine %0.7 - %1.5 oranları arasında karıştırmak suretiyle kullanabileceğiniz yüksek teknoloji bir bio-bozunurluk katkı maddesidir.

* EcoPure kullanımı esnasında üretim proses şartlarınızı değiştirmeniz gerekmez.

* EcoPure kulllanımı nihai ürünün kullanım ömrü ve performandsını etkileyebilecek herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermez.

* EcoPure  kullanılan ürününüz ister bir PET şişe, ister bir PE poşet veya PP den mamül bir bardak olsun, ürününüzün kullanım ömrü sona erdiğinde ve yararsız atık statüsü ile toprağa gömüldüğünde (landfill) veya kompostlama ünitesine alındığında (composting) bio-bozunma (biodegredation) süreci başlar.

  Atık ortamındaki mikroorganizmaların, EcoPure etkisi ile polimerik yapıya atak etmeleri sonucu gerçekleşen bu moleküler yıkım (molecular breakdown) ve bu süreçte birbirini takip eden bir dizi kimyasal çevrim reaksiyonu sonunda, toprak için faydalı  organik bir madde olan humus ve doğal enerji kaynağı olarak   kullanılabilen CH4 metan ve CO2 karbondioksit gazları açığa çıkar. * 
   
* ( State of New Jersey, USA ) elektrik üretiminin %20 lik kısmını toprağa gömülen atıklardan oluşan metan gazından elde etmektedir. 

           

   Patentli bir ürün olan
EcoPure  katkıların birçok konvansiyonel polimer tipleri ile uyumlu kullanılabilirliği,Bio-Tec Environmetal LLC ve farklı bağımsız 3. parti        
 laboratuvarlarda yapılan kapsamlı testler ve saha uygulamaları sonucunda elde edilen verilerle kanıtlanmış ve ürün formülasyonları bu amaçla geliştirilmiştir. 

  Eco
Pure 
katkılar,

- Polystyrene (PS)
- Polypropylene (PP)
- Polyethylene Terephthalate (PET)  (*
EcoPure G2)
- Polyethylene (HDPE/LDPE/LLDPE)
- Polyvinyl chloride (PVC)
- Ethylene Vinyl Acetate (EVA)
- Polyurethane (PU)
- Polyamide (PA)
- Expandable Polystyrene (EPS)

 gibi konvansiyonel polimerlerle birlikte  kullanılabilir.

Ağırlıkça 1% (veya daha az) oranda yapısında EcoPure katkı içeren LDPE, LLDPE, HDPE, PP, PS, PET, PVC, EVA, PU, PA, EPS tipi konvansiyonel polimerlerden üretilen plastik   ürünler,  biyolojik olarak tamamen bozunabilir yapııya kavuşurlar.


EcoPure ile Bio-Bozunma Reaksiyonu.

Patentli bir ürün olan EcoPure ile bio-bozunma reaksiyonu, temel olarak EcoPure katkının etkisi ile anaerobik ve aerobik mikroorganizmaların polimerin moleküler yapısını metabolize ederek inert humus tipi bir forma çevirmesi esasına dayanır.

*Bio-Bozunma İçin Gereken Ortam Şartları.

EcoPure etkisi ile biyolojik dekompozisyonun başlaması için gerekli tek şey, ilgili nihai atık ürünün mikrobik açıdan zengin bir ortam ile yeterli bir süre temas halinde olmasıdır. Bu reaksiyon anaerobik (oksijenden bağımsız ) veya aerobik (oksijene bağımlı) ortamlarda gerçekleşebilir. Örnek olarak, plastiklerin atık statüsü ile toprağa gömülmesi ( landfilling) veya kompostlama (composting) ünitesine alınması gibi prosesler ''mikrobik zenginlik'' açısından reaksiyonun tetiklenmesi için en uygun ortamlardır.

* EcoPure Farkı

Reaksiyonun başlaması,yapısal yıkım ve takip eden bio-bozunma sürecinde, diğer photo-degradable (foto-bozunur) veya oxo-degradable (oksidatif-bozunur) katkılı plastik ürünler gibi ısı, ışık,fiziksel yük gibi dış etmenlere ihtiyaç yoktur. EcoPure un bu üstün özelliği sayesinde,nihai ürünün raf ömrü, kullanım sürecindeki kalite ve performansı bu tip dış etmenlerden etkilenmez. Bio-bozunma sürecinde kontrollü ve özel ortam şartları gerektirmez. Reaksiyon sonunda geride toksik veya ağır metal atıklar bırakmaz. EcoPure içeren polimerler  tamamen geri dönüşürülebilirler ve geri dönüşüm proses sürecini olumsuz etkilemezler.
 

ASTM D 5511-02 : Anaerobik Bio-Degredasyon Standart Test Metoduna Göre Test Edilen Örnek.

                          

  Standart Plastik  Ürün (Test Sonrası)                                                         EcoPure  İçerikli Plastik Ürün (Test Sonrası)

  

                                                                                      


Proses 4 ana basamaktan oluşur. *

1. Hidrolizasyon. Hydrolysis.( Mikrobik ortam şartları ve EcoPure etkisi ile bio-bozunma reaksiyonun tetiklenlemesi) 

2. Non-methanogenic Faz . Acidogenesis. ( Polimerin yapısal yıkım sürecinin başlaması 2-6 ay arası) 

3. Methanogenic Kararsız Faz. Acetogenesis. ( Sürecin devamlılığı , 6-18 ay) 

4. Methanogenic Kararlı Faz. Methanogenesis. ( Mikropların metabolik reaksiyonu tamamlaması 1-5 yıl ) 

* Tanımlamalar ve reaksiyon detayları hakkında daha fazla bilgi için lütfen ''Teknik Konular''  dökümanlarımızı inceleyiniz veya firmamız uzmanları ile irtibat kurunuz. 


   pet  pet   

Join Now!